START Oferta dla szkół

Jednym z celów Polskiego Towarzystwa Geograficznego jest upowszechnianie wiedzy geograficznej, a zwłaszcza naukowego poznawania kraju i świata. W tym celu w Oddziale Katowickim PTG organizowane są cykliczne odczyty, na których zaproszeni goście referują wyniki prac badawczych, dzielą się wrażeniami z ekspedycji naukowych i podróży. Tematyka wykładów jest urozmaicona i dostosowana zarówno do przedstawicieli środowiska naukowego, jak i nauczycieli, studentów oraz uczniów różnych poziomów nauczania, którzy chcą pogłębić wiedzę z zakresu geografii.

Wykłady PTG z cyklu „Geograficzne spotkania pod globusem” odbywają się (na zamówienie zainteresowanych szkół) w piątki o godz. 12.30, zaś prelekcje z cyklu "Podróże po świecie" - najczęściej raz w miesiącu - w środę o godz. 16.00). Spotkania w sali nr 002 im. Profesora Mariana Puliny (parter budynku audytoryjnego).

ŚRODOWE PRELEKCJE PTG (godz. 16.00, s. 002)

21 listopada 2018 r. - mgr Elżbieta Markowiak "STOLICE KRAJÓW SKANDYNAWSKICH"

10.01.2018 r. mgr Elżbieta Markowiak "Moskwa inna, niż myślicie..."

21.02.2018 r. Tomasz Bazan "Iran"

7.03.2018 r. Prof. dr hab. Jerzy Żaba "Skały i śniegi Kilimandżaro"

4.04.2018 r. Elżbieta i Piotr Łepkowscy"Islandia. Na granicy płyt litosfery.."

11.04.2018 r. mgr Ireneusz Kapler "Szwedzka Laponia - w kulturze Saamów"

9.05.2018 r. dr Marta Chmielewska "Londyn okiem geografa"

Wykłady akademickie (1,5 godz.) z cyklu "Geograficzne spotkania pod globusem" (piątek, godz. 12.00)

Nauczycieli wraz z uczniami zapraszamy do udziału w cyklu nieodpłatnych wykładów pod wspólnym tytułem Geograficzne spotkania pod globusem”.

Do końca 2018 r. organizacja wykładów zostaje zawieszona

Do wyboru są niżej wymienione wykłady (wybór tematów i terminów po wcześniejszym uzgodnieniu mailowym na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

T. 1. Geografia ekonomiczna Polski w ujęciu regionalnym - (dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych)

T. 2. Jak samodzielnie planować podróże po Polsce i Europie - praktyczny przewodnik po Internecie - (dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych)

T. 3. Turystyka wśród górniczych szybów - najciekawsze i najbardziej tajemnicze miejsca w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym

T. 4. Wolontariat: turystyka myślących i wrażliwych

T. 5. Niezwykłe miasta świata: Chandigarh w Indiach

T. 6. Tajemnice Ladakhu w Himalajach

T. 7. Geografia i historia piwa

T. 8. Tarnowskie Góry jako obiekt kulturowego dziedzictwa UNESCO

T. 9. Tsunami, tajfuny i trzęsienia ziemi - co powinniśmy o nich wiedzieć?

T. 10.  Śladami gwarków, alchemików i poszukiwaczy skarbów w Sudetach

T. 11. Rewitalizacja po śląsku: odpucowane Katowice, gryfne Zabrze i kurczący się Bytom

T. 12. Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu: sztolnia, która miała zmienić historię  Europy

T. 13. Osiedla robotnicze w Czeladzi jako świadek robotniczej historii

T. 14. Turystyka śmierci i ciemności - Darktourism w Polsce i na świecie

T. 15. Przemysłowe i poprzemysłowe krajobrazy Górnego Śląska

T. 16. Struktura płci i wieku w Polsce na tle innych krajów

T. 17. Puls Ziemi (Miejsce Ziemi we Wszechświecie, cykle słoneczne, cykle Milankowica, zlodowacenia, pływy, prądy morskie, fazy księżyca itp.)

T. 18. Nowoczesne metody zapobiegania zagrożeniom środowiskowym. Zapobieganie katastrofalnym skutkom powodzi, osuwisk, trzęsień ziemi.

materiały archiwalne

UROCZYSTOŚĆ PODSUMOWUJĄCA XXV DNI ZIEMI W SOSNOWCU
2 czerwca 2017 r.

Część I - północna strona parkingu WNoZ