START Oferta dla szkół

Jednym z celów Polskiego Towarzystwa Geograficznego jest upowszechnianie wiedzy geograficznej, a zwłaszcza naukowego poznawania kraju i świata. W tym celu w Oddziale Katowickim PTG organizowane są cykliczne odczyty, na których zaproszeni goście referują wyniki prac badawczych, dzielą się wrażeniami z ekspedycji i podróży. Tematyka wykładów jest urozmaicona i dostosowana zarówno do przedstawicieli środowiska naukowego, jak i nauczycieli, studentów oraz uczniów różnych poziomów nauczania, którzy chcą pogłębić wiedzę z zakresu geografii.

Wykłady PTG z cyklu „Geograficzne spotkania pod globusem” odbywają się od października w co drugi piątek o godz. 12.30, zaś prelekcje z cyklu "Podróże po świecie" - najczęściej w drugą i czwartą środę o godz. 16.00). Spotkania w sali nr 002 im. Profesora Mariana Puliny (parter budynku audytoryjnego).

Wykłady z cyklu "Geograficzne spotkania pod globusem" (piątek, godz. 12.30)

Nauczycieli wraz z uczniami zapraszamy do udziału w cyklu nieodpłatnych wykładów pod wspólnym tytułem Geograficzne spotkania pod globusem”.

W semestrze zimowych 2017 r. do wyboru są niżej wymienione wykłady (wybór tematów i terminów po wcześniejszym uzgodnieniu mailowym na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

T. 1. Geografia ekonomiczna Polski w ujęciu regionalnym - (dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych)

T. 2. Jak samodzielnie planować podróże po Polsce i Europie - praktyczny przewodnik po Internecie - (dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych)

T. 3. Turystyka wśród górniczych szybów - najciekawsze i najbardziej tajemnicze miejsca w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym

T. 4. Wolontariat: turystyka myślących i wrażliwych

T. 5. Niezwykłe miasta świata: Chandigarh w Indiach

T. 6. Tajemnice Ladakhu w Himalajach

T. 7. Geografia i historia piwa

T. 8. Tarnowskie Góry jako obiekt kulturowego dziedzictwa UNESCO

T. 9. Tsunami, tajfuny i trzęsienia ziemi - co powinniśmy o nich wiedzieć?

T. 10.  Śladami gwarków, alchemików i poszukiwaczy skarbów w Sudetach

T. 11. Rewitalizacja po śląsku: odpucowane Katowice, gryfne Zabrze i kurczący się Bytom

T. 12. Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu: sztolnia, która miała zmienić historię  Europy

T. 13. Osiedla robotnicze w Czeladzi jako świadek robotniczej historii