Polskie Towarzystwo Geograficzne - Oddział Katowicki

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
START Aktualności

Aktualności

Email Drukuj PDF

4 czerwca 2019 r. SESJA NAUKOWA w Bibliotece Śląskiej w Katowicach

W maju 1929 r. Zarząd Polskiego Towarzystwa Geograficznego w Warszawie podjął decyzję o utworzeniu Oddziału Śląskiego PTG z siedzibą w Katowicach. Był to trzeci oddział terenowy PTG po Krakowskim, który powstał w 1922 r. i Łódzkim, założonym w 1929 r.

Z okazji jubileuszu 90-lecia powstania pierwszej struktury PTG w naszym regionie, Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej organizują sesję naukową pt. "Geografia i geografowie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. W 90. rocznicę założenia Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego w Katowicach". Sesja odbędzie się 4 czerwca 2019 r. (wtorek) w godz. 10 – 14 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach przy Placu Rady Europy 1.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich członków Oddziału Katowickiego PTG oraz sympatyków naszego Towarzystwa. Wstęp wolny! Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału do 30 maja 2019 r. na maila Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

PROGRAM SESJI

Godz. 10.00 Powitanie uczestników sesji przez Dyrektora Biblioteki Śląskiej prof. UŚ dr hab. Zbigniewa Kadłubka oraz przewodniczącego Oddziału Katowickiego PTG dr hab. Adama Hibszera

Godz. 10.15-12.00  Sesja cz. 1

Dr hab. Adam Hibszer „Początki działalności Oddziału PTG w Katowicach”

Prof. UŚ dr hab. Urszula Myga-Piątek „Współczesne kierunki badań geograficznych w Uniwersytecie Śląskim”

Dr hab. Renata Dulias Krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego na tle granic przyrodniczych”

Dr hab. Damian Absalon „Zbiorniki wodne i ich możliwości w kontekście łagodzenia skutków zmian klimatu (na przykładzie miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii)”

Godz. 12.00-12.30 Przerwa kawowa

Godz. 12.30-13.30 Sesja cz. 2

Prof. dr hab. Jerzy Runge „Społeczno-gospodarcze i przestrzenne wyzwania przemian konurbacji katowickiej”

Dr hab. Sławomir Sitek „Aktualne problemy demograficzne i gospodarcze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii


Sesji będzie towarzyszyć wystawa „100 lat Polskiego Towarzystwa Geograficznego”


11 czerwca 2019 r. Walne zebranie sPrawozdawczo-wyborcze OddziałU

Zarząd Oddziału Katowickiego PTG informuję, że Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze odbędzie się we wtorek 11 czerwca o godz. 15.45 (I termin), o godz. 16 (II termin).

Program zebrania:

Sprawozdanie ustępującego Zarządu za lata 2015-2019
Wybory władz Oddziału Katowickiego PTG na kadencję 2019-2023
Wybór przedstawicieli Oddziału na jesienne Walne Zgromadzenie Delegatów do Warszawy

Prosimy o uregulowanie składki członkowskiej. W 2019 r. w wysokości 50 zł (ulgowe 25 zł - studenci, doktoranci, emeryci i renciści, składka "małżeńska" - 75 zł). Można wpłacać na Konto Oddziału Katowickiego PTG:

PKO BP O/Katowice 67 1020 2313 0000 3102 0139 1168 z dopiskiem "składka PTG za 2019 od ............" lub u członka Zarządu Oddziału w trakcie każdego zebrania PTG.


WNIOSEK O ORDER ORŁA BIAŁEGO DLA PROFESORA EUGENIUSZA ROMERA

 

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy - Członkowie Oddziału Katowickiego PTG,

Dotarła do nas prośba Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Geograficznego - prof. Antoniego Jackowskiego, w sprawie poparcia wniosku o pośmiertne nadanie Orderu Orła Białego Profesorowi Eugeniuszowi Romerowi.

Śp. Profesor Eugeniusz Romer był wybitnym polskim geografem, twórcą polskiej kartografii oraz znaczenia polskiej geografii przez wiele inicjatyw oraz osiągnięć w kraju i na świecie; ogromnie zasłużył się dla starań o odzyskanie niepodległości Polski po I wojnie światowej poprzez aktywny udział - jako ekspert - w konferencji pokojowej w Paryżu.

W tym celu Zarząd Główny PTG zwrócić się do Geografów i sympatyków Geografii z prośbą o wsparcie tej inicjatywy. Wszystkich zainteresowanych wyrażeniem poparcia prosimy o podpisanie petycji. Zdobyte w ten sposób głosy poparcia zostaną dołączone do wniosku, który Polskie Towarzystwo Geograficzne złoży do Kapituły Orła Białego.

Petycja dostępna na stronie:

https://www.petycjeonline.com/wniosek_o_pomiertne_nadanie_profesorowi_eugeniuszowi_romerowi_orderu_ora_biaego

Inicjatywę Przewodniczącego PTG gorąco wspieramy! Prosimy Każdego z Państwa o jej wsparcie poprzez złożenie podpisu pod petycją.

Adam Hibszer - przewodniczący Oddziału Katowickiego PTG

 

PRELEKCJE PTG z cyklu "Podróże po świecie"

Serdecznie zapraszamy na prelekcje PTG, które odbywają się w czwartki od godz. 16. w sali 001.

23 maja 2019 r. mgr Elżbieta Markowiak „Moje poznawanie Przybajkala"

6 czerwca 2019 r. mgr Elżbieta Markowiak „Święte Morze Bajkał w szczegółach”

 

V WIECZÓR Z GEOGRAFIĄ PRZED MATURĄ

Doroczny WIECZÓR Z GEOGRAFIĄ PRZED MATURĄ - wykłady powtórzeniowe z geografii dla maturzystów - odbył się w piątek 5 kwietnia br w godz. 15.30-21.30. W tegorocznej edycji Wieczoru... wzięło udział ponad 400 uczniów. Dziękujemy za przybycie i życzymy powodzenie na maturze!

Program Wieczoru... oraz relacja fotograficzna na:

https://www.facebook.com/PolskieTowarzystwoGeograficzneOddzialKatowicki/photos/a.956946827684587/2146610468718211/?type=3&theater

 

W dniach 30-31 marca br w Rybniku odbyło się FORUM NAUCZYCIELI GEOGRAFII I PRZYRODY - Regionalistów

Organizatorami konferencji byli: Komisja Edukacji Geograficznej PTG, Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Geograficznego w Rybniku, Stowarzyszenie Korzenie.pl w Rybniku, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Organizacja Forum została dofinansowana ze środków Miasta Rybnika na 2019 r. w obszarze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

PROGRAM KONFERENCJI OBEJMOWAŁ m.in. :

referaty:

dr Magdalena Przysiężna-Pizarska (Uniwersytet Opolski) „Ożywienie nieożywionego - archeologiczne myśli "nieuczesane"
dr Marta Chmielewska (Uniwersytet Śląski w Katowicach) "Przestrzeń zapisana w planie miasta - o wykorzystaniu kartografii archiwalnej oraz geoportalii w edukacji regionalnej"
dr Norbert Niestolik (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi) „Niezwykłość śląskich familoków”

prezentacje przykładów dobrych praktyk:

Mirosław Górka "Rewitalizacja – szaleństwo czy pasja? Refleksje socjologiczne"
Maria Stachowicz-Polak "Od innowacji pedagogicznej do rewitalizacji – nowa energia rybnickiej tradycji"
Jadwiga Tabor "Śląskie tradycje na zajęciach w Żorskim Centrum Regionalnym"
Piotr Polak "Tam, gdzie zachodzi słoneczko”. Powstania śląskie na zajęciach terenowych"

dr hab. Adam Hibszer (Uniwersytet Śląski w Katowicach) „Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku oraz Konkurs - Edukacja regionalna w szkole „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu… – Jan Paweł II” – szanse dla uczniów, wyzwania dla szkół i nauczycieli”

Ponadto wystąpił zespół regionalny "Przygoda", odbyły się także warsztaty dydaktyczne „Śląskie barwy, smaki i zapachy…”, a wieczorem miało miejsce zwiedzanie miasta. W drugim dniu odbyła się wycieczka "Rybnik i okolice – obszary rewitalizowane oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Sztolnia Królowa Luiza.

Wszystkim uczestnikom Forum dziękujemy za przybycie do Rybnika! Organizatorom, przede wszystkim kol. Marii Stachowicz-Polak - szefowej koła PTG w Rybniku, oraz jej współpracownikom, dziękujemy za wzorcową organizację konferencji. Za interesujące referaty, ciekawe - bardzo praktyczne - warsztaty oraz pyszne posiłki - DZIĘKUJEMY

GRATULUJEMY!!

Kto nie skorzystał z zaproszenia na Forum - niech żałuje

Kolejne doroczne spotkanie nauczycieli geografii i przyrody pod nazwą FORUM NAUCZYCIELI GEOGRAFII I PRZYRODY odbędzie się w przyszłym roku. Prawdopodobnie w połowie marca w siedzibie koła PTG w BYtomiu.

RELACJA FOTOGRAFICZNA Z FORUM NA FB

https://www.facebook.com/events/415527229234837/permalink/415548179232742/

 

ZAPROSZENIE ZA FORUM DO RYBNIKA

Szanowna Koleżanko / Szanowny Kolego
Nauczycielu geografii / przyrody,

Serdecznie zapraszamy do udziału w dorocznym Forum Nauczycieli Geografii i Przyrody, które od prawie 30 lat organizowane jest przez Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Od tego roku rozpoczynamy nasze marcowe spotkania nie w siedzibie oddziału – na WNoZ UŚ w Sosnowcu, ale w kołach terenowych PTG. Na pierwsze "wyjazdowe" Forum zapraszamy do Rybnika. Forum pt. „Opowiedzieć miasto…, obudzić miejsce – nowa energia (w) edukacji regionalnej” poświęcone będzie realizacji edukacji regionalnej na lekcjach geografii i przyrody.

W programie Forum planowane są: wykłady, warsztaty dydaktyczne, występ zespołu regionalnego, spotkanie z artystami i twórcami ludowymi (w pierwszym dniu) oraz wycieczka do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Sztolnia Królowa Luiza Królowa (w drugim dniu).

Udział w Forum jest nieodpłatny. Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych noclegów (ale ich liczba jest ograniczona, stąd konieczność bezpośredniego kontaktu z organizatorem - mgr Marią Stachowicz-Polak tel. 601557296). Organizatorzy zapewniają posiłki, ale nie pokrywają kosztów podróży do Rybnika.

Początek Forum w sobotę o godz. 11.00 w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku przy ul. Ignacego Mościckiego 3.

 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia udziału w Forum: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfXITEtLuuanYa50FsvTWtIlokGBc5-aKuUHxzp_ukq7EJzIQ/viewform?vc=0&c=0&w=1

Serdecznie zapraszamy do Rybnika!

Maria Stachowicz-Polak - przewodnicząca koła PTG w Rybniku

Adam Hibszer - przewodniczący Oddziału Katowickiego PTG, wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Geograficznej PTG

 

ROK POLSKIEJ GEOGRAFII - PODSUMOWANIE

Dobiegł końca ROK POLSKIEJ GEOGRAFII. Główne obchody jubileuszowe w naszym regionie miały miejsce w trakcie Regionalnego Zjazdu Geografów, który odbył się w dniach 28-30 września br. na WNoZ UŚ w Sosnowcu. Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną http://www.rzg2018.us.edu.pl/galeria/ oraz filmową https://vimeo.com/293642493.


WYKŁADY i PRELEKCJE w Oddziale Katowickim PTG

Serdecznie zapraszamy na nieodpłatne wykłady PTG z cyklu „Geograficzne spotkania pod globusem”, które (po uprzednim) zgłoszeniu mailowym odbywają się w piątki o godz. 12.30 oraz prelekcje z cyklu "Podróże po świecie" (najczęściej raz w miesiącu - o godz. 16.00) w sali 001 lub  002 im. Profesora Mariana Puliny (parter budynku audytoryjnego WNoZ UŚ).


POLECANE OLIMPIADY I KONKURSY


OLIMPIADA GEOGRAFICZNA

pełne informacje w zakładce: http://ptg.wnoz.us.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=85


Regionalny Konkurs Wiedzy o Krajach Nordyckich "Nordaliada"
dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - VI edycja (współorganizowany przez O.K. PTG)
Zawody finałowe: Gliwice, listopad 2018 r.

materiały dla uczestników znajdują się na stronie: www.filomata.com.pl/?strona=5420&artykul=4385

 

OLIMPIADA WIEDZY O GÓRNYM ŚLĄSKU -
ogólnopolski interdyscyplinarny konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

https://www.facebook.com/Olimpiada-Wiedzy-o-G%C3%B3rnym-%C5%9Al%C4%85sku-1646254928942857/

http://slaskaolimpiada.cba.pl/


WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z GEOGRAFII DLA UCZNIÓW DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW
organizowany przez Kuratorium Oświaty w Katowicach poprzez WOM Rybnik

http://wom.edu.pl/?page_id=1671


WOJEWÓDZKI KONKURS "EDUKACJA REGIONALNA W SZKOLE"
organizowany przez Kuratoriom Oświaty w Katowicach

http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php/category/ksztalcenie-i-wychowanie/edukacja-regionalna/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ MATERIAŁY ARCHIWALNE


PODSTAWA PROGRAMOWA Z GEOGRAFII

14 lutego 2017 r. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Podpisane rozporządzenie obejmuje m.in. podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej (załącznik nr 2 do rozporządzenia). Podstawa programowa do 8. klasowej szkoły podstawowej z przyrody znajduje się na stronach: 13 oraz 100-106, zaś podstawa z geografii na stronach 14 oraz 106-120 w poniżej zamieszczonym dokumencie.

 • Podstawa programowa kształcenia ogólnego
 • Prace nad podstawami programowymi z geografii do szkół ponadpodstawowych zostały zakończone. Nowa podstawa z geografii została opracowana i czeka na opublikowanie przez MEN.

  "Koncepcja podstawy programowej z geografii w reformowanej szkole. Nowe wyzwania przed nauczycielami" były przedmiotem obrad SOSNOWIECKIEGO FORUM DYSKUSYJNEGO NAUCZYCIELI GEOGRAFII I PRZYRODY, które odbyło się 25 marca 2017 r. na WNoZ UŚ w Sosnowcu.

  Podstawowe założenia, filozofia zmiany oraz kierunki działań dotyczące Podstawy programowej z geografii zostały zaprezentowane przez zespół ds opracowania PP z geografii m.in. na konferencji dla doradców metodycznych geografii w Ośrodku Rozwoju Edukacji (17.03.2017), na spotkaniu szkoleniowym w MEN dla rzeczoznawców - recenzentów podręczników geografii (6.04.2017), w trakcie warsztatów dla nauczycieli na zawodach finałowych XLIII OLimpiady Geograficznej w Suwałkach (22.04.2017), w trakcie panelu dyskusyjnego nauczycieli geografii i przedsiębiorczości w Krakowie (25.04.2017), na konferencji dla nauczycieli geografii szkół warszawskich (27.04.2017), na konferencji FRSE w Warszawie dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych (28.04.2017), na konferencji dla nauczycieli w W-MODN w Olsztynie (8.05.2017), na październikowej konferencji dla nauczycieli geografii w Warszawie.

  Link z prezentacją założeń PP z geografii w szkole podstawowej jest dostępny na stronie ORE: https://www.ore.edu.pl/nowa-podstawa-programowa/

  Z założeniami PP z geografii dla szkoły średniej zapoznali się członkowie Komisji ds Edukacji Geograficznej KNG PAN oraz członkowie Komisji Edukacji Geograficznej PTG na seminarium KEG PTG w Warszawie w dniu 12.05.2017 r.

  Wyzwania stojące przed nauczycielami geografii związane z reformą oraz nowymi podstawami programowymi były przedmiotem rozważań w trakcie dorocznej - jesiennej konferencji Komisji Edukacji Geograficznej PTG  w Sosnowcu.

  Podstawa programowa z geografii oraz jej przełożenie do podręczników VII klasy była przedmiotem debaty w trakcie KONFERENCJI "NAUCZYCIEL GEOGRAFII WOBEC WYZWAŃ REFORMOWANEJ  SZKOŁY", która odbyła się na WNoZ UŚ w Sosnowcu, 24-25 listopada 2017 r. Informacje o konferencji znajdują się na stronie internetowej Komisji Edukacji Geograficznej PTG: http://kegptg.geo.uni.lodz.pl/index.php?page=glowna

  Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do śledzenia prac nad ostateczną wersją Podstaw programowych z geografii do szkół ponadpodstawowych (do LO, technikum i szkoły branżowej) oraz włączenie się w opiniowanie projektów PP z geografii. Bieżące informacje można znaleźć na stronie internetowej Komisji Edukacji Geograficznej PTG: http://kegptg.geo.uni.lodz.pl/index.php?page=glowna

     Uchwała Walnego Zebrania O.K. PTG w sprawie zasad finansowania imprez

   

  Kalendarz

  <<  Maja 2019  >>
   Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3  4  5
    6  7  8  9101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  

  Aktualności


  Dzisiaj jest: Piątek
  24 Maja 2019
  Imieniny obchodzą
  Cieszysława, Estera, Jan, Joanna,
  Maria, Mokij, Wincenty, Zuzanna, Zula

  Do końca roku zostało 222 dni.
  Zodiak: Bliźnięta

  Statystyka

  Użytkowników : 13
  Artykułów : 32
  Odsłon : 633171