Polskie Towarzystwo Geograficzne - Oddział Katowicki

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
START Aktualności

Aktualności

Email Drukuj PDF

Spotkanie przedświąteczne Oddziału Katowickiego PTG

13 grudnia 2018 r. (czwartek) od godz. 16. Na WNoZ UŚ odbędzie się doroczne spotkanie członków Oddziału. W tym roku będzie to zebranie wyjątkowe, gdyż organizowane dokładnie w 70. rocznicę założenia Oddziału Katowickiego. W trakcie spotkania 8. osobom zostaną wręczone Złote Odznaki PTG, a nowym członkom – legitymacje członkowskie. Serdecznie zapraszamy! Z uwagi na planowany poczęstunek prosimy o  potwierdzenie przybycia do 7 grudnia na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dobiega końca ROK POLSKIEJ GEOGRAFII. Główne obchody jubileuszowe w naszym regionie miały miejsce w trakcie Regionalnego Zjazdu Geografów, który odbył się w dniach 28-30 września br. na WNoZ UŚ w Sosnowcu. Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną http://www.rzg2018.us.edu.pl/galeria/ oraz filmową https://vimeo.com/293642493.

W imieniu Zarządu Głównego informujemy o możliwości subskrypcji monografii pt. „Polskie Towarzystwo Geograficzne w setną rocznicę działalności”. Dzieło liczy trzy tomy, łącznie około 1100 stron. Całość jest bogato ilustrowana. Tom 1. poświęcony został historii PTG, tom 2. Oddziałom terenowym i merytorycznym, tom 3. Komisjom tematycznym. Monografia zawiera indeks osobowy, w którym znalazło się blisko 3 tys. nazwisk. Całość ukaże się w wersji czarno-białej; wyjątek stanowi kilkanaście stron kolorowych w tomie pierwszym. Cena kompletu w wolnej sprzedaży wyniesie 120 zł. Monografia będzie sprzedawana jedynie w całości, a więc nie ma możliwości zakupu tylko jednego z tomów.

 

Podczas spotkania Zarządu Głównego PTG w Sosnowcu w dniu 29 września 2018 r. podjęto uchwałę o możliwości przedpłaty na to wydawnictwo. Osoba dokonująca tej operacji otrzyma komplet w cenie 80 zł. Osoby zainteresowane przedpłatą proszone są o: 1. złożenie deklaracji o liczbie zamawianych subskrypcji (adres mailowy:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ); 2. dokonanie wpłaty na konto PTG (Idea Bank 39 1950 0001 2006 9950 8293 0010) z dopiskiem Monografia. Składanie deklaracji i przesyłanie wpłat w terminie do 15 listopada 2018 r.!!!!!

 

Najbliższa prelekcja  PTG odbędzie się w środę  21 listopada 2018 r. - mgr Elżbieta Markowiak STOLICE KRAJÓW SKANDYNAWSKICH

UWAGA!!!!

Prosimy o uregulowanie składki członkowskiej za 2018 r. w wysokości 40 zł (ulgowe 20 zł - studenci, doktoranci, emeryci i renciści, składka "małżeńska" - 60 zł). Można wpłacać na Konto Oddziału Katowickiego PTG:

PKO BP O/Katowice 67 1020 2313 0000 3102 0139 1168 z dopiskiem "składka PTG za 2018 od ............" lub u członka Zarządu Oddziału w trakcie każdego zebrania PTG.


WYKŁADY i PRELEKCJE w Oddziale Katowickim PTG

Serdecznie zapraszamy na nieodpłatne wykłady PTG z cyklu „Geograficzne spotkania pod globusem”, które (po uprzednim) zgłoszeniu mailowym odbywają się w piątki o godz. 12.30 oraz prelekcje z cyklu "Podróże po świecie" (najczęściej raz w miesiącu - w środę o godz. 16.00) w sali 002 im. Profesora Mariana Puliny (parter budynku audytoryjnego WNoZ UŚ). Tematy wykładów znajdują się w zakładce "Oferta dla szkół"

UWAGA!

W dniu 8 czerwca br. w ramach Dnia Otwartego Wydziału Nauk o Ziemi UŚ został przeprowadzony quiz PTG pt. „Sprawdź swoją wiedzę z geografii”. Poniżej lista nagrodzonych uczniów.

I miejsce:
- Jakub Jadczyk - IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie
- Mikołaj Drzewiecki - I LO im. M. Kopernika w Będzinie
II Miejsce:
- Wiktoria Wątor -  I LO im. M. Kopernika w Będzinie
- Michał Szulc -  I LO im. M. Kopernika w Będzinie
III Miejsce:
- Kacper Kyrcz -  I LO im. M. Kopernika w Będzinie
- Martyna Kierzkowska  -  I LO im. M. Kopernika w Będzinie
- Dawid Kaniowski - -  I LO im. M. Kopernika w Będzinie

Uczniów, którzy dotychczas nie odebrali dyplomów i nagród, prosimy o skontaktowanie się z sekretarzem OK PTG dr Martą Chmielewską

OLIMPIADY I KONKURSY

OLIMPIADA GEOGRAFICZNA

pełne informacje w zakładce: http://ptg.wnoz.us.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=85


Regionalny Konkurs Wiedzy o Krajach Nordyckich "Nordaliada"
dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - VI edycja (współorganizowany przez O.K. PTG)
Zawody finałowe: Gliwice, listopad 2018 r.

materiały dla uczestników znajdują się na stronie: www.filomata.com.pl/?strona=5420&artykul=4385

 

OLIMPIADA WIEDZY O GÓRNYM ŚLĄSKU -
ogólnopolski interdyscyplinarny konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

https://www.facebook.com/Olimpiada-Wiedzy-o-G%C3%B3rnym-%C5%9Al%C4%85sku-1646254928942857/

http://slaskaolimpiada.cba.pl/


WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z GEOGRAFII DLA UCZNIÓW DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW
organizowany przez Kuratorium Oświaty w Katowicach poprzez WOM Rybnik

http://wom.edu.pl/?page_id=1671


WOJEWÓDZKI KONKURS "EDUKACJA REGIONALNA W SZKOLE"
organizowany przez Kuratoriom Oświaty w Katowicach

http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=News&menuItemId=435&news=7201XVI

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ MATERIAŁY ARCHIWALNE


PODSTAWA PROGRAMOWA Z GEOGRAFII

14 lutego 2017 r. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Podpisane rozporządzenie obejmuje m.in. podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej (załącznik nr 2 do rozporządzenia). Podstawa programowa do 8. klasowej szkoły podstawowej z przyrody znajduje się na stronach: 13 oraz 100-106, zaś podstawa z geografii na stronach 14 oraz 106-120 w poniżej zamieszczonym dokumencie.

 • Podstawa programowa kształcenia ogólnego
 • Prace nad podstawami programowymi z geografii do szkół ponadpodstawowych zostały zakończone. Nowa podstawa z geografii została opracowana i czeka na opublikowanie przez MEN.

  "Koncepcja podstawy programowej z geografii w reformowanej szkole. Nowe wyzwania przed nauczycielami" były przedmiotem obrad SOSNOWIECKIEGO FORUM DYSKUSYJNEGO NAUCZYCIELI GEOGRAFII I PRZYRODY, które odbyło się 25 marca 2017 r. na WNoZ UŚ w Sosnowcu.

  Podstawowe założenia, filozofia zmiany oraz kierunki działań dotyczące Podstawy programowej z geografii zostały zaprezentowane przez zespół ds opracowania PP z geografii m.in. na konferencji dla doradców metodycznych geografii w Ośrodku Rozwoju Edukacji (17.03.2017), na spotkaniu szkoleniowym w MEN dla rzeczoznawców - recenzentów podręczników geografii (6.04.2017), w trakcie warsztatów dla nauczycieli na zawodach finałowych XLIII OLimpiady Geograficznej w Suwałkach (22.04.2017), w trakcie panelu dyskusyjnego nauczycieli geografii i przedsiębiorczości w Krakowie (25.04.2017), na konferencji dla nauczycieli geografii szkół warszawskich (27.04.2017), na konferencji FRSE w Warszawie dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych (28.04.2017), na konferencji dla nauczycieli w W-MODN w Olsztynie (8.05.2017), na październikowej konferencji dla nauczycieli geografii w Warszawie.

  Link z prezentacją założeń PP z geografii w szkole podstawowej jest dostępny na stronie ORE: https://www.ore.edu.pl/nowa-podstawa-programowa/

  Z założeniami PP z geografii dla szkoły średniej zapoznali się członkowie Komisji ds Edukacji Geograficznej KNG PAN oraz członkowie Komisji Edukacji Geograficznej PTG na seminarium KEG PTG w Warszawie w dniu 12.05.2017 r.

  Wyzwania stojące przed nauczycielami geografii związane z reformą oraz nowymi podstawami programowymi były przedmiotem rozważań w trakcie dorocznej - jesiennej konferencji Komisji Edukacji Geograficznej PTG  w Sosnowcu.

  Podstawa programowa z geografii oraz jej przełożenie do podręczników VII klasy była przedmiotem debaty w trakcie KONFERENCJI "NAUCZYCIEL GEOGRAFII WOBEC WYZWAŃ REFORMOWANEJ  SZKOŁY", która odbyła się na WNoZ UŚ w Sosnowcu, 24-25 listopada 2017 r. Informacje o konferencji znajdują się na stronie internetowej Komisji Edukacji Geograficznej PTG: http://kegptg.geo.uni.lodz.pl/index.php?page=glowna

  Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do śledzenia prac nad ostateczną wersją Podstaw programowych z geografii do szkół ponadpodstawowych (do LO, technikum i szkoły branżowej) oraz włączenie się w opiniowanie projektów PP z geografii. Bieżące informacje można znaleźć na stronie internetowej Komisji Edukacji Geograficznej PTG: http://kegptg.geo.uni.lodz.pl/index.php?page=glowna

     Uchwała Walnego Zebrania O.K. PTG w sprawie zasad finansowania imprez

   

  Kalendarz

  <<  Listopada 2018  >>
   Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2  3  4
    5  6  7  8  91011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

  Aktualności


  Dzisiaj jest: Środa
  14 Listopada 2018
  Imieniny obchodzą
  Agata, Aga, Damian, Elżbieta, Emil,
  Emiliusz, Jozafat, Józef, Judyta,
  Kosma, Laurenty, Lewin, Serafin,
  Ścibor, Ścibora, Wszerad

  Do końca roku zostało 48 dni.
  Zodiak: Skorpion

  Statystyka

  Użytkowników : 13
  Artykułów : 32
  Odsłon : 591377