Polskie Towarzystwo Geograficzne - Oddział Katowicki

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
START Aktualności

Aktualności

Email Drukuj PDF

LIST DO CZŁONKÓW ODDZIAŁU KATOWICKIEGO PTG W SPRAWIE WYJAZDU NA ŚWIĘTO GEOGRAFII DO WARSZAWY W DNIU 14 kwietnia 2018 r.


Szanowne Panie, Szanowni Panowie

Koleżanki, Koledzy – Geografowie

Członkowie Oddziału Katowickiego PTG


Trwa Jubileuszowy Rok 2018, ogłoszony przez Komitet Nauk Geograficznych PAN – Rokiem Polskiej Geografii. 27 stycznia 2018 r. przypadła 100. rocznica utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W tym dniu w Pałacu Staszica w Warszawie zorganizowano uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego PTG, połączone z okolicznościową sesją naukową. W dniu poprzedzającym tę uroczystość – 26 stycznia 2018 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie uczczenia 100-lecia PTG, w której wyraził uznanie i szacunek dla Towarzystwa oraz całego środowiska polskich geografów. 19 marca br. w Sejmie odbędę się kolejne wydarzenia związane z obchodami naszego Jubileuszu – konferencja „Udział geografii w budowie niepodległej Polski: wczoraj – dziś – jutro” oraz otwarcie wystawy „Geografia polska – tradycja i współczesność”. Uroczystościom patronuje Prezydent RP Andrzej Duda.

W dniach 12–14 kwietnia 2018 r. na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW w Warszawie zostanie zorganizowany Kongres Geografii Polskiej https://ptgeo.org.pl/2018/01/kongres-geografii-polskiej-2018/. Zarząd Oddziału Katowickiego PTG zaprasza wszystkich członków Oddziału Katowickiego PTG do udziału w wyjeździe autokarowym do Warszawy w dniu 14 kwietnia (ostatnim dniu Kongresu) na Święto Geografii – centralne obchody Dnia Geografa. Koszt 35 zł, wpłata do 7 kwietnia br. na konto Oddziału: PKO BP O/Katowice 67 1020 2313 0000 3102 0139 1168 z dopiskiem „Wyjazd na Święto Geografii”. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zapisów (deklaracja wyjazdu na maila Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz wpłata na konto). Planowany wyjazd z Sosnowca ok. godz. 6.30, powrót z Warszawy - późnym wieczorem. Po południu (od godz. 14) - czas wolny na indywidualne zwiedzanie Warszawy np Centrum Nauki Kopernik lub innych miejsc.

26 maja br. (sobota) na Jasnej Górze w Częstochowie odbędzie się Pierwsza Pielgrzymka Geografów Polskich. O godz. 10.00 w Sali Różańcowej rozpocznie się konferencja „Jasna Góra w badaniach polskich geografów”, zaś o godz. 12.00 – msza św. w kaplicy Matki Bożej w intencji zmarłych geografów polskich. Przewodniczący PTG prof. dr hab. Antoni Jackowski do udziału w tym wydarzeniu serdecznie zaprasza wszystkich Geografów wraz z Rodzinami i Przyjaciółmi.

Już teraz serdecznie zapraszam na główne obchody Roku Jubileuszowego w naszym regionie – Regionalny Zjazd Geografów organizowany z okazji 70-lecia Oddziału Katowickiego i 100-lecia PTG, w roku 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego. Odbędzie się on w dniach 28-30 września 2018 r. na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu. Informacje wkrótce na stronie www.ptg.wnoz.us.edu.pl.

Patronat medialny nad obchodami 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz 70-lecia Oddziału Katowickiego PTG objęła redakcja National Geographic Polska.

W imieniu Zarządu Oddziału Katowickiego PTG

Adam Hibszer – przewodniczący

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODOWE PRELEKCJE PTG (godz. 16.00, s. 002)

4.04.2018 r. mgr Elżbieta Łepkowska"Islandia. Na granicy płyt litosfery.." Uwaga!!! Zmiana terminu prelekcji. Spotkanie przeniesione z 21.03.!!!!

11.04.2018 r. mgr Ireneusz Kapler "Szwedzka Laponia - w kulturze Saamów"

9.05.2018 r. dr Marta Chmielewska "Londyn okiem geografa"


 

Dzień Geografa na WNoZ dla uczniów szkół ponadpodstawowych - 23 kwietnia 2018 r. (poniedziałek)

Dzień Geografa na WNoZ dla uczniów szkół podstawowych - wykłady otwarte Muzeum WNoZ - 26 kwietnia 2018 r. (czwartek)REGIONALNY ZJAZD GEOGRAFÓW

"Geografia wobec wyzwań regionalnych i globalnych"

Sosnowiec, 28-30 września 2018 r.

 

Plakat Zjazdu


WYKŁADY i PRELEKCJE w Oddziale Katowickim PTG

Serdecznie zapraszamy na nieodpłatne wykłady PTG z cyklu „Geograficzne spotkania pod globusem”, które od października odbywają się w co drugi piątek o godz. 12.00 oraz prelekcje z cyklu "Podróże po świecie" (najczęściej raz w miesiącu - w środę miesiąca o godz. 16.00) w sali 002 im. Profesora Mariana Puliny (parter budynku audytoryjnego WNoZ UŚ). Tematy spotkań w zakładce "Oferta dla szkół"

UWAGA!!!!

Prosimy o uregulowanie składki członkowskiej za 2018 r. w wysokości 40 zł (ulgowe 20 zł - studenci, doktoranci, emeryci i renciści, składka "małżeńska" - 60 zł). Można wpłacać na Konto Oddziału Katowickiego PTG:

PKO BP O/Katowice 67 1020 2313 0000 3102 0139 1168 z dopiskiem "składka PTG za 2018 od ............" lub u członka Zarządu Oddziału w trakcie każdego zebrania PTG.

 

OLIMPIADY I KONKURSY

OLIMPIADA GEOGRAFICZNA

pełne informacje w zakładce: http://ptg.wnoz.us.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=85


Regionalny Konkurs Wiedzy o Krajach Nordyckich "Nordaliada"
dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - V edycja (współorganizowany przez O.K. PTG)
Zawody finałowe: Gliwice, 23 listopada 2017 r.

komunikat-warunki udziału
materiały dla uczestników znajdują się na stronie: www.filomata.com.pl/?strona=5420&artykul=4385

 

OLIMPIADA WIEDZY O GÓRNYM ŚLĄSKU -
ogólnopolski interdyscyplinarny konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

https://www.facebook.com/Olimpiada-Wiedzy-o-G%C3%B3rnym-%C5%9Al%C4%85sku-1646254928942857/

http://slaskaolimpiada.cba.pl/


WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z GEOGRAFII DLA UCZNIÓW DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW
organizowany przez Kuratorium Oświaty w Katowicach poprzez WOM Rybnik

http://wom.edu.pl/?page_id=1671


WOJEWÓDZKI KONKURS "EDUKACJA REGIONALNA W SZKOLE"
organizowany przez Kuratoriom Oświaty w Katowicach

http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=News&menuItemId=435&news=7201XVI

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MATERIAŁY ARCHIWALNE


PODSTAWA PROGRAMOWA Z GEOGRAFII

14 lutego 2017 r. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Podpisane rozporządzenie obejmuje m.in. podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej (załącznik nr 2 do rozporządzenia). Podstawa programowa do 8. klasowej szkoły podstawowej z przyrody znajduje się na stronach: 13 oraz 100-106, zaś podstawa z geografii na stronach 14 oraz 106-120 w poniżej zamieszczonym dokumencie.

 • Podstawa programowa kształcenia ogólnego
 • Prace nad podstawami programowymi z geografii do szkół ponadpodstawowych zostały zakończone. Nowa podstawa z geografii została opracowana i czeka na opublikowanie przez MEN.

  "Koncepcja podstawy programowej z geografii w reformowanej szkole. Nowe wyzwania przed nauczycielami" były przedmiotem obrad SOSNOWIECKIEGO FORUM DYSKUSYJNEGO NAUCZYCIELI GEOGRAFII I PRZYRODY, które odbyło się 25 marca 2017 r. na WNoZ UŚ w Sosnowcu.

  Podstawowe założenia, filozofia zmiany oraz kierunki działań dotyczące Podstawy programowej z geografii zostały zaprezentowane przez zespół ds opracowania PP z geografii m.in. na konferencji dla doradców metodycznych geografii w Ośrodku Rozwoju Edukacji (17.03.2017), na spotkaniu szkoleniowym w MEN dla rzeczoznawców - recenzentów podręczników geografii (6.04.2017), w trakcie warsztatów dla nauczycieli na zawodach finałowych XLIII OLimpiady Geograficznej w Suwałkach (22.04.2017), w trakcie panelu dyskusyjnego nauczycieli geografii i przedsiębiorczości w Krakowie (25.04.2017), na konferencji dla nauczycieli geografii szkół warszawskich (27.04.2017), na konferencji FRSE w Warszawie dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych (28.04.2017), na konferencji dla nauczycieli w W-MODN w Olsztynie (8.05.2017), na październikowej konferencji dla nauczycieli geografii w Warszawie.

  Link z prezentacją założeń PP z geografii w szkole podstawowej jest dostępny na stronie ORE: https://www.ore.edu.pl/nowa-podstawa-programowa/

  Z założeniami PP z geografii dla szkoły średniej zapoznali się członkowie Komisji ds Edukacji Geograficznej KNG PAN oraz członkowie Komisji Edukacji Geograficznej PTG na seminarium KEG PTG w Warszawie w dniu 12.05.2017 r.

  Wyzwania stojące przed nauczycielami geografii związane z reformą oraz nowymi podstawami programowymi były przedmiotem rozważań w trakcie dorocznej - jesiennej konferencji Komisji Edukacji Geograficznej PTG  w Sosnowcu.

  Podstawa programowa z geografii oraz jej przełożenie do podręczników VII klasy była przedmiotem debaty w trakcie KONFERENCJI "NAUCZYCIEL GEOGRAFII WOBEC WYZWAŃ REFORMOWANEJ  SZKOŁY", która odbyła się na WNoZ UŚ w Sosnowcu, 24-25 listopada 2017 r. Informacje o konferencji znajdują się na stronie internetowej Komisji Edukacji Geograficznej PTG: http://kegptg.geo.uni.lodz.pl/index.php?page=glowna

  Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do śledzenia prac nad ostateczną wersją Podstaw programowych z geografii do szkół ponadpodstawowych (do LO, technikum i szkoły branżowej) oraz włączenie się w opiniowanie projektów PP z geografii. Bieżące informacje można znaleźć na stronie internetowej Komisji Edukacji Geograficznej PTG: http://kegptg.geo.uni.lodz.pl/index.php?page=glowna

   

   


  Życzenia Świąteczne Prezesa Polskiego Towarzystwa Geograficznego
  prof. dr hab. Antoniego Jackowskiego


  Uchwała Walnego Zebrania O.K. PTG w sprawie zasad finansowania imprez

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  V Międzynarodowy Dzień Geografa "Zrozumieć Ziemię"

  21 kwietnia 2017 r. godz. 10-15

  PROGRAM SZCZEGÓŁOWY - INFORMACJE O WARSZTATACH

   

  JUBILEUSZ KOŁA TERENOWEGO PTG W BYTOMIU - 11 maja 2017 r.

  relacja na stronie "Gazety Miechowickiej" http://www.gazetamiechowic.pl/konferencja.html


  WARSZTATY GEOGRAFICZNE ORGANIZOWANE PRZEZ KOMITET NAUK GEOGRAFICZNYCH PAN ORAZ ODDZIAŁ KATOWICKI PTG
  SAHARA ZACHODNIA & WYSPY KANARYJSKIE '2016
  „Środowisko geograficzne atlantyckich obszarów zwrotnikowych” 27.04–07.05.2016
  AFRYKA POŁUDNIOWA RPA-NAMIBIA-BOTSWANA-ZAMBIA-ZIMBABWE '2016
  „Strefowość klimatyczno-roślinna południowej Afryki – skutki przyrodnicze i społeczno-ekonomiczne” 2–20.09.2016
  REGIONALNY KONGRES MIĘDZYNARODOWEJ UNII GEOGRAFICZNEJ, Kraków, 18-22 sierpnia 2014 http://www.igu2014.org/index.php
  Konferencja naukowa TECHNOLOGIE INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNE W KSZTAŁCENIU GEOGRAFICZNYM. KONCEPCJE E-PODRĘCZNIKA Z GEOGRAFII, Sosnowiec, 27-28 listopada 2014

  komunikat nr 1; komunikat nr 2; karta zgłoszenia; PROGRAM; wymagania redakcyjne prac KEG PTG

  komunikat - regulamin i warunki udziału

   

  Kalendarz

  <<  Marca 2018  >>
   Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2  3  4
    5  6  7  8  91011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031 

  Aktualności


  Dzisiaj jest: Środa
  21 Marca 2018
  Początek wiosny
  Imieniny obchodzą
  Benedykt, Filemon, Lubomira, Mikołaj
  Do końca roku zostało 286 dni.
  Zodiak: Baran

  Statystyka

  Użytkowników : 27
  Artykułów : 34
  Odsłon : 567774